TONGA – Ağustos 2013

Güney Pasifik’in bu sevimli adasına ulaşabilmenin bizim gibi batıdan gelenler için en iyi yolu Fiji üzerinden olanı. Zira bu bölgeyi arka bahçeleri gibi gören ve buralardaki yabancı turist oranının büyük bölümünü oluşturan Avustralya ve Yeni Zelanda’dan da buraya direkt seferler olsa da bu yön batıdan gelenler için fazlasıyla pahalı ve uzun. Halbuki Fiji Airways sizi Nadi’den Tonga’nın başkenti Nuku’alofa’ya 1 saat 15 dakikada gayet makul bir ücretle ulaştırıyor.

Tonga’da “booking.com” tarzı siteler üzerinden yeterince otele ulaşamıyorsunuz. Bu nedenle doğrudan Tonga turizm bakanlığı gibi kaynaklar üzerinden otellerin kendi mail adreslerine ulaşmanızı öneriyorum. Biz de bu durumu deneme yanılma metodu ile çözebildik. Bulduğumuz otel standartı iyi olsa da bir hava alanı oteli olduğundan ve de bu nedenle amacımıza uygun olmadığından bahsettiğim araştırma ile bizi cennette hissettiren Heilala Holiday Lodge ile tanıştık.

Image

Okyanus kıyısında her türlü gürültüden uzak harika bir ormanın içinde yer alan bu oteli Sven & Calolina çifti işletiyor. Sven yıllar öncesinde ülkesinden ayrılıp buraya gelen bir Alman vatandaşı, eşi Calolina ise dünya tatlısı bir Tonga’lı. 12 tertemiz bungalow’dan ve bir de sırt çantalılar için hostel tarzı ek bir binadan oluşan otelimiz doğanın içinde ilginç kuşları, sahili hiç terk etmeyen Tonga’nın sembolü olmuş Kambur balinaları izlemek, turkuvaz denizinde yüzmek, sağlıklı beslenmek gibi imkanlar sunuyor bizlere.

.Tonga 2

Burada kaldığınız süre içinde, scooter kiralayıp çevreyi, özellikle de köyleri gezmek, yerel halkla kaynaşmak (herkes ingilizce konuşuyor), günlük turlara katılmak gibi şanslara da sahipsiniz. Özellikle balinalarla birlikte yüzmek imkanı sağlayan turlar bu bölgenin en cazip seçeneği. Bu işin sizi korkutmasına lütfen izin vermeyin, çünkü son derece zararsız olan bu harika hayvanlarla temas size unutamayacağınız mükemmel bir anı sağlayacaktır. Bu turların tek eleştiriye açık tarafı oldukça küçük teknelerle gerçekleştiriliyor olması. Zira bu tekne koca okyanusun ortasında bir fındık kabuğuna dönüşüp en ufak çalkantıda bile beşik gibi sallanabiliyor. Deniz tutması olanların dikkatlerine ! Biz gitmedik ama ana adanın kuzeyindeki Va’Vau adasının bu iş için daha doğru bir yer olduğunu duyduk. Tonga günlerinizi başkenti gezmekle harcamayın, küçük bir şehir ve ilginç bir tarafı da yok. Ancak ada turunu kaçırmayın, bir çok güzellikler göreceksiniz. Captan Cook’un keşfine dair bir anıt, ilk çağlardan kalma stonehenge, denizin size show yaptığı Blowhole, ormanlar, yüz yılların oluşturduğu doğal köprüler ama en güzelleri olan Tonga köyleri sizi başka bir boyuta taşıyor.ImageImageImageImage

Tonga’nın bize en ilginç gelen yönü gerçek bir krallık oluşuydu. Yani öyle sembolik filan değil harbi gerçek bir kral var ortada. Halkın seçeceği başbakan adaylarını kendisi belirliyor, hükümetin işlevinden memnun kalmazsa başbakanı görevden alıp, parlamentoyu fesh edebiliyor. Tonga’lılar bu sistemi “yarı demokrasi ” adı ile tarif ediyorlar ama herkes mutlu ve güler yüzlü, hiç kimsenin de şikayet ettiğini duymadım. Bu arada kral başkentte bir sarayı olsa da günlerinin çoğunu bizim otele de oldukça yakın olan kendi köyünde geçiriyor, korumaları sembolik silah taşıyor ve kralın pek de sıradan halktan bir farkı görünmüyor. Ülkede suç oranı neredeyse sıfır. Şişmanlığın bir güzellik olarak kabul edildiği, neşeli, tombul, arkadaş canlısı güzel insanların yaşadığı bu güzel ülke bizim için de bu gezinin yıldızı oldu. Fiji’deki “BULA” (merhaba) burada “MALELEİ” oluyor. Ülkede pazar günleri çalışmak kanunen yasak. Turizm ile bu yasak biraz hafiflese de genel olarak devam ediyor. Bu nedenle cuma akşamları eğlence akşamı oluyor ve bir çok yerde folklor, dans ve müzik sahneleniyor ki katılmak oldukça eğlenceli. Bunca yer gezdim ama ülkelerine gittiğim için defalarca teşekkür aldığım başka bir yer de hatırlamıyorum. Güvenlik ve hijyen gibi konular yönünden de Tonga’nın hiç bir olumsuz yönü bulunmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Burada unutulmayacak bir hafta geçirdikten sonra otelimizdeki dramatik vedalaşmayla noktayı koyuyoruz. Gelecek durak Samoa.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s