SAMOA – Ağustos 2013

Pasifik turumuzun son durağı olan Samoa’ya da aynı Tonga’nın ulaşım şekli ile Fiji üzerinden yaklaşık 2,5 saatlik bir uçuşla ve Fiji Airways’in her zamanki sempatik servisiyle ulaştık. Samoa’nın başkenti Apia ülkenin dışarı açılan kapısı. Samoa bu sene yeni yıla komşusu Kiribati ile birlikte ilk giren iki ülkeden birisi. Dünya haritasında, parmağınızı haritanın en sağ noktasına koyduğunuzda tarih çizgisinin (date line) hemen dibinde göreceksiniz bu küçük ülkeyi.
Samoa’daki konaklamamız, gerek süremizin azlığı (3 gün) ve gerekse Fiji ve Tonga’daki yeterince dinlenmemizin sonrasında bu defa lüks ve büyük bir otel olan Aggie Grey Beach Resort’ta gerçekleşti. Otel hem hava alanına yakın ve hem de özel ve son derece cazip bir sahile sahip. Bir çok restaurantı, çevre adalara tur imkanları, çok amaçlı havuzu ve en güzeli de mükemmel çevre düzenlemesi ve bahçeleriyle bir çok farklı beklentiye cevap verecek konumlu bu otel aynı zamanda da Samoa’nın en meşhur tesisi. Tabii Fiji ve Tonga’daki ilahi sessizliği burada her türlü yaş gurubundan çocuk vızıltıları ortadan kaldırıyor, 🙂
Başkent Apia otelin servisi ile 45 dk. Mesafede. Başkent aynı komşuları gibi (Fiji, Tonga) şehir olarak kayda değer pek bir şey içermiyor. Samoa’da çevre adaları ve sahilleriyle pasifiğin güzelliklerini yansıtan ada devletlerinden birisi sonunda. İkiz kardeşi ki adı American Samoa, tercihini ABD’nin bir parçası olmaktan yana kullanınca ikiz kardeşler birbirlerinden ayrı düşmüşler.
 Image
 Image
Geleneksel Polinezya ırkının tüm özelliklerini yansıtan, iri kıyım olmalarına rağmen erkeklerinin de uzun etekler giydiği ve tabii ki olmazsa olmaz gülümsemeleri yüzlerinden eksik olmayan Samoa’lalılarla iletişim kurmayı, sohbete imkan yaratmayı kesinlikle öneriyorum.
Böylece tam 25 gün süren Pasifik turunu tamamlayarak dönüşe geçmenin de zamanı gelmiş oldu.
Bu geziyi planlarken hedefte olan 7 ada ülkeden 3′ ünü gezebilmeye imkan bulduk. Diğer ülkelerden Vanuatu ve Solomon Islands ne tuhaftır ki Türk vatandaşlarından ciddi koşullarda vize istiyor. Tuvalu ve Palau’ya ise ulaşım mümkün olmadı. Tuvalu’ya ancak yeterli sayıda yolcu bulunca uçuyor hava yolu şirketleri ve tarifeli sefer yapmıyorlar. Kuzey pasifiğin bir üyesi olsa da güneydeki komşularından çok uzak da olmayan Palau ise ilginç bir şekilde bu komşularıyla hava yolu bağlantısına sahip değil.
Sevgili dostlar böylesi uzak ülkelere yapacağınız gezilerde vize koşullarını sadece internet üzerinden ulaştığınız adreslerden değil fahri konsolosluklardan ve Dış İşleri Bakanlığının resmi sitelerinden kontrol edin mutlaka.
Çıktığı ilk günden beri abonesi olduğum seyahat dergisi Voyager’in 2012 ve 2013 yıllarında yayınladığı “vizesiz ülkeler” kitapçıkları doğru bilgiler içermiyor maalesef.
Bu gerçeği talihsiz bir deneme/yanılma metodu ile Solomon Islands’tan deporte edilince öğrendik ki bu gezinin yegane olumsuz deneyimi oldu bizim için. Dış İşleri Bakanlığının bilgilerini hangi sıklıkta yenilediği de meraka değer bir diğer konu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s