PARAGUAY – Ciudad Del Este – Ağustos 2012

İkinci Brezilya seferimizi, bu defa Paraguay’ı da ilave ederek planladık. Zira bu gezinin ana hedefi Iguazu şelaleleri ve bu şelaleler Brezilya-Arjantin ve Paraguay’ın tam kesişme noktasında yer alıyor. Iguazu’nun güzelliklerinden ve muhteşemliğinden bir sonraki Brezilya yazımda bahsedeceğim. İstanbul’dan THY’nın keyifli bir uçuşu ile Sao Paolo’ya gelip bir gece dinlendikten sonra, ertesi gün Brezilya’nın TAM havayolları ile 1,5 saatlik bir uçuş sonucu Foz Do Iguaçu’ya geliyoruz. Burası gerek Iguazu ve gerekse diğer tüm çevre gezilerimizi organize ettiğimiz karargahımız olacak bundan böyle.

Paraguay Güney Amerika’nın mütevazi ve fakir ülkelerinden birisi. Kıtanın tam göbeğinde yer alan bu ülkenin güney doğu sınırı Brezilya ile komşu. İşte tam bu noktada da bir sınır şehri var Paraguay’ın. Ciudad Del Este adından da anlaşılacağı gibi doğudaki şehir anlamına geliyor. Şehrin bir açık hava AVM özelliği belki de tek özelliği aslında. İşin aslı, aklınıza gelen her türlü alış veriş malzemesinin burada açıkça kaçak olarak satılıyor olması. Şehrin bu yönü bir taraftan alış veriş meraklısı turistleri cezbediyor ama asıl diğer tarafı Brezilya’lılara hitap ediyor olması. İki ülkeyi bir arkadaşlık köprüsü, Parana nehrinin üstünde yer alan  “Friendship Bridge” birbirinden ayırıyor ki bu ayırma kelimesini laf gelişi yazdım. Çünkü aslında ortada bir ayırım falan yok. Ne Brezilya çıkışında ve ne de Paraguay girişinde gümrük, polis…vb hiç bir kontrol ve sorgulama yok. İster aracınızla, ister yürüyerek elinizi kolunuzu sallaya sallaya geçiyorsunuz bir o yandan bir bu yandan. 🙂 Sınırın Brezilya tarafında Foz Do Iguaçu şehri var. İşte Paraguay’lıların gözüne kestirdiği Brezilya’lılar da burada ve çevresindeki bölgelerde yaşayanlar. Brezilya ve Paraguay arasında oldukça farklı bir ekonominin olması, Brezilya’da satılan her malın aynısının Paraguay’da çok daha ucuza satılıyor olması sonucunda ilginç bir ekonomik bağ kurulmuş sınırın iki yanı arasında. İş o hale gelmiş ki; Brezilya’lı hafta sonunda sanki her hangi bir AVM’ ne gider gibi köprüyü geçip öbür taraftan evinin tüm ihtiyacını deterjanından, yemeklik malzemesine ne lazımsa alıp dönüyor geri. Aslında tamamen yasa dışı gibi görünen bu duruma belli ki her iki ülkenin hükümetleri göz yumuyor. Paraguay’ın bu fakir bölgesi bu sayede para kazanıyor, Brezilya’nın da diğer bölgelerine göre daha mütevazi bir bölgesi olan Iguazu bölgesinin halkı da daha ucuza mal alarak kazançlı çıkıyor. Tam bir kazan, kazan durumu yani. Tabii bu durumda Foz Do Iguaçu başta olmak üzere bu bölgelerde gelişmiş bir ticaretin olmaması da son derece doğal.

Gerek pasaportsuz girişi test etmek ve gerekse pasaportumuzda bir de Paraguay damgasına yer sağlamak için köprünün sonundaki Paraguay gümrük polisine bizzat gidip pasaportumuzu uzattık.(Bu arada gerek Brezilya’nın ve gerekse Paraguay’ın Türk vatandaşlarından vize istemediklerini belirteyim. ) Polis yüzümüze gülerek, önce Brezilya’dan çıkış vurdurun öyle gelin dedi bize. Biz de peki deyip adamın gözünün önünde Paraguay yönüne devam ettik.

DSCF3928

Ciudad Del Este tam bir panayır havasında. Sokaklar, yollar müthiş kalabalık. Her yer dükkan her yer alış veriş merkezi. Küçük boyutlu mall’ lar da var. Elektroniğin cazip olduğu söylendi ve kontrol da ettim ama ne satılan malı gözüm tuttu ne de öyle ciddi bir fiyat farkı gördüm. İşin garibi satın aldığınız hiç bir malın garantisinin de olmaması. Bir AVM’nin üst katında bir öğlen yemeği yedikten ve bir kaç fotoğraf çektikten sonra ayrılıyoruz şehirden.

DSCF3923

Bu bölgede görülmesi gereken asıl önemli yer Itaipu Hidroelektrik Santralı ve Barajı. İki ülke sınırının iç içe girdiği bir coğrafyada yer alan bu santral aynı zamanda dünyanın ikinci büyük hidroelektrik santralı. Baraja günlük turlar düzenleniyor ve girişte sıkı kontrolden geçerek giriyorsunuz içeri. Gerek santral ve gerekse barajı çoğunlukla otobüsle ve zaman zaman da yürüyerek geziyor ve bu geziniz sırasında her halde onlarca kez bir Brezilya’ya bir Paraguay’a geçiyorsunuz. Yerlerdeki işaret ve yazılardan anlıyorsunuz ancak şu anda ne tarafta olduğunuzu.Santral inşaatı nedeniyle 40.000 köylünün evini toprağını bırakıp göç etmek zorunda kaldığını üzülerek dinliyoruz rehberimizden. Gerek bu durum ve gerekse çevre tahribatına rağmen yine de yöre halkı için bir iş kaynağı olmuş bu devasa tesis.

DSCF3886DSCF3898

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s