BREZİLYA 1 – İguazu – Ağustos 2012

Eski ABD başkanlarından Roosevelt’in eşi first lady’nin İguazu şelalerini ilk gördüğü an verdiği tepkinin ” Oh my poor Niagara” (Ah benim zavallı Niagaram) olduğu söylenir. Gerçekten de Afrika’daki Victoria şelalesinden sonra dünyadaki en büyük ikinci şelale olan İguazu şelaleler gurubu Paraguay, Arjantin, Brezilya ortak sınır bölgesinde etkileyici bir göz ziyafeti sunuyor kendisini görmeye gelenlere.

Bölgeye ulaşım ya Arjantin tarafındaki İguazu şehri ya da Brezilya tarafındaki Foz da İguaçu şehri üzerinden. Bizim tercihimiz THY ile İstanbul’dan Sao Paolo’ya ulaştıktan sonra yerel Brezilya hava yollarından birisi olan TAM ile Foz Da İguaçu’ya geçiş şeklinde oldu. Konaklama için üç farklı seçeneğiniz var. Birincisi doğrudan milli parkın içinde İguazu’nun sesini duyarak uyuyabileceğiniz lüks ve pahalı Belmond Hotel Das Cataras ki buradaki tek otel. İkincisi milli park ile Foz Da İguaçu şehri arasındaki ana yol üzerine sıralanmış oteller ve üçüncüsü de doğrudan Foz Da İguaçu içinde olan oteller. Üçüncü seçeneği bu şehrin pek bir cazibesinin olmaması, birinci seçeneği de gereksiz pahalılığı nedeniyle tercih etmiyor ve size ikinci seçeneği öneriyorum. Biz de bu bölgedeki Hotel Harbor Colonial’da kaldık. Bir defa fiyat ve yarar dengesi son derece makuldü. Ama en güzel tarafı hem otelden milli parka sadece 500 m. bir mesafenin olması (yürümeniz mümkün) hem de otel içindeki turizm ofisi sayesinde tüm çevre gezi organizasyonlarınızı kolayca yapabilmenize imkan sağlamasıydı.

Arjantin tarafından gelen Parana nehri tam şelale bölgesinde bir birikme havzası oluşturup tüm gücünü topladıktan sonra olanca şiddetiyle Brezilya tarafına doğru inişe geçiyor. Bu nedenle de aslında en güzel görsel manzara alçaktaki Brezilya tarafında. Arjantin tarafındaki bu bahsettiğim birikme bölgesi doğal olarak yemyeşil keyif dolu bir geniş alan oluşturduğundan bu bölgeyi Arjantin hükümeti son derece güzel dizayn etmiş. Bölge içersinde küçük bir trenin çalıştığını, restaurant ve dükkanların bulunduğunu belirtelim. Ancak bu tarafta şelalenin sesini duyup kendisini görememek gibi bir durumda olduğunuzu da lütfen unutmayın.

DSCF3846

Gelelim Brezilya tarafına; Bir milli park olan İguaçu’nun kapısından geçtikten sonra ring seferi yapan otobüslere biniyor ve toplam 3 duraklı bir rotada ilerliyorsunuz. Duraklardan ilkinde milli parkın içinde yer alan tek otel olan Belmond Oteli var. İkinci durak şelalenin altına kadar sizi götürecek olan botların kalktığı iskeleye giden dar patikanın önü. Burada da küçük bir traktörün çektiği vagonlarda yaklaşık 15 dakikalık bir yolculukla iniyorsunuz suyun kenarına. Üçüncü durak restaurant ve dükkanlar bölgesi. Şelalenin önünde en güzel fotoğrafı çektireceğiniz stand ve fotoğrafçısı burada sizi bekliyor. Otobüsten indikten sonra şelaleleri görmek için yürüdüğünüz kıyı boyunca sevimli tico’lar hemen damlıyor ayaklarınızın dibine. İrice bir kedi büyüklüğünde son derece sevilesi ve zararsız olan bu hayvanlar burasının gerçek ev sahipleri ve milli parkın da sembolü. Rakun ailesinden gelen tico’ların çevredeki tüm “lütfen yiyecek vermeyin” levhalarına uymadıkları aşikar olan ziyaretçilerle oldukça samimi oldukları iki ayak üzerinde bacaklarınıza dayanıp cebinizden ne çıkaracağınızı beklemelerinden anlaşılıyor.

DSCF4020

DSCF3978

DSCF3982

Buradaki programınızı ister sadece yürüyerek ve müthiş manzaranın tadını çıkararak yapmanız veya ikinci durakta suyun kenarındaki botlarla doğrudan şelalelerin dibine kadar gidip hayli ıslanarak yapmanız da mümkün. Bu ikincisini tercih edeceklere bir uyarı. Kesinlikle üzerinizdeki tüm değerli ve elektronik eşyayı iskeledeki kilitli kutucuklara bırakın ve üzerinize uzun ve ciddi bir yağmurluk giyin. Aksi halde bir deyim olan, “donuna kadar ıslanmak” bizim yaşadığımız gibi bir gerçeğe dönüşüverir. 🙂 İskelede bizi uyaran olmayınca komik bir tecrübe edinmiş olduk.

DSCF3990
İguazu’nun tadına varmanız için bir tam gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

Milli park girişinin hemen yakınında bölgedeki tropik kuşları görebileceğiniz bir safari park da var. Özellikle papağan türleri ve benim favorim olan Tucan’ları yakından görmeniz mümkün burada.

DSCF3783

Bu bölgedeki programınızı bir gün şelalenin Brezilya tarafı, bir gün Arjantin tarafı,bir gün safari park ve Foz Da İguaçu şehir turu ve bir gün de Paraguay tarafındaki Ciudad Del Este alışverişi ve de İtaipu hidro elektrik santrali turu olmak üzere toplam dört güne yaymanız doyurucu ve de yeterli olacaktır.

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Gamze Ongun dedi ki:

    Canım aşkım, çok güzel yazmışsın, tekrar yaşadım bu masal gibi yolculuğu 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s