LIECHTENSTEIN – Vaduz – Ağustos 2014

Alp’lerin karmaşık yapısı sayesinde İsviçre’den gelirken Almanya’ya giriş çıkış yaptıktan sonra adını genellikle milli maçlarda aynı gurupta bulunmamızdan ötürü duyduğumuz Avrupa’nın küçük devletlerinden birisi olan bir prensliğe Liechtenstein’a elimizi kolumuzu sallayarak (gümrük ve pasaport kontrol üniteleri sadece göstermelik) giriyoruz.

160km karelik bu küçük ülkede 37.000 kişi yaşıyor ki bunların da 26.000 kadarı başkent Vaduz’da ikamet ediyorlar. Ülkenin adı aslında kendisine sahip olan ailenin de adı. 1719 yılında bugünkü ülkenin sınırlarını belirleyen topraklar Liechtenstein ailesi tarafından satın alınmış. Daha sonra Almanya, Avusturya, Macaristan kontrolüne girip çıkan ülke nihayet bağımsızlığını ilan etmiş.

Ülkenin bağımsızlık günü olan 15 ağustostan iki gün önce başkent Vaduz’a vardığımızda, başta şehir meydanı olmak üzere her yerde hararetli bir kutlama hazırlığı sürmekteydi.

Landhaus am Giessen adlı sevimli otelimizde en çok dikkatimi çeken şey, odanın balkon demirlerine sıralanan güzelim çiçeklerin saksılarına konuşlandırılmış zaman ayarlı sulama sistemiydi. Hayatımda ilk defa gördüğüm bu olay aslında bu ülke insanının hayata bakışıyla ilgili bir fikir sahibi olmak yönünden de etkileyici bir konuydu bence.

DSC01771

Vaduz tüm sevimliliği ve tarihi dokusuyla dikkat çekse de inanın şehirde 2 saatten fazla dolaşma şansınız pek yok. Bu küçük şehrin merkezindeki Liechtensteiniches müzesi, Kunst müzesi ve posta müzesi ilgi çekici olabilir.

DSC01773

DSC01778

Ama şehrin ve belki de ülkenin sembolü halen prensin de içinde yaşadığı Schloss Vaduz şatosu. Şehrin ardındaki alplerin yamaçlarına yerleşmiş bu görkemli yapı tüm ülkeye tepeden bakıyor. Şatonun yakınına kadar gitmeniz mümkün ancak iç tarafa geçemiyorsunuz prensin evi olduğundan 🙂 15 Ağustosta buradan havai fişek gösterileri düzenleniyor ve hatta bu günde prens ziyaretçilerine şarap ikram ediyormuş lonely planet bilgilerine göre.

DSC01779

DSC01776

Şehri turlayıp, kafeleri ve bir kaç dükkanı dolaştıktan sonra akşam yemeği ile tamamlıyoruz bir günlük ziyaretimizi. Buradaki tek şanssızlığımız havanın iyi olmaması. Yağmur sık sık geliyor ve üşütüyor.

DSC01781

Liechtenstein hakkındaki bir yanlışı da düzeltelim bu arada. Ülkenin küçüklüğü ve konumuyla benzeşen Andorra gibi bir açık free shop konumunda olduğu konuşulmaktadır ki bu bilgi her nereden gelmişse son derece yanlış gelmiştir. Zira şöyle bir göz attığımız alış veriş fiyatlarının Andorra ile uzaktan yakından bir ilgi göstermediği gibi neredeyse İsviçre standartlarında olduğunu belirtmeliyim. Ülkedeki bir çok kayak ve kış sporları merkezi aslında turistik olarak en önemli cazibeyi oluşturuyor. Ama fiyatlara dikkat etmek ve hesabınızı iyi yapmak şartıyla.

Aslında 15 Ağustosu burada geçirmek ve ülkenin milli bayramına katılmak güzel bir deneyim olabilirdi ama Almanya ve özellikle de Eagle Nest (Kartal yuvası) rezervasyonumuz nedeniyle bayramdan bir gün önce ayrılmak zorunda kaldık Vaduz’dan. Önümüzde bu gezinin son halkası olan Almanya’nın Bavyera’ sı Alpleri ve de Hitler’ in meşhur kartal yuvası var.

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Gamze Ongun dedi ki:

    canım aşkım, keyifli yazıların için teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s